Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Рада суддів України звернулася з відкритим листом про тиск на професійних суддів, в тексті якого зазначається, що судова система, суди і судді перебувають під шквалом нищівної критики. Політична заангажованість, тотальна корупція, «законсервованість» системи, протидія змінам та очищенню, непрофесіоналізм та непорядність, ухвалення неправосудних рішень – ось перелік звинувачень, що звучать на адресу суддів майже щодня в медіа-просторі.
Набирає поширення публічне коментування ухвалених судами рішень у вкрай негативному світлі. Висловлювання подібного змісту загалом підтримують емоційну напругу населення та все частіше викликають агресію, спрямовану на суддів. Лунають заклики до фізичної розправи з суддями та мають місце випадки такої розправи.
Подолання кризових явищ – першочергове завдання влади. Його виконання неможливе без ефективної взаємодії органів усіх гілок влади – законодавчої, виконавчої та судової. Представники органів державної влади повинні розуміти, що зараз украй важливо демонструвати суспільству не тільки професіоналізм, але й єдність, виваженість, стриманість та розсудливість у своїх словах. Особливо під час публічних виступів. Саме представники влади повинні показувати приклад емоційної врівноваженості та спокою.
Влада веде країну в Європу, тому якраз її представники й повинні власним прикладом демонструвати як це – жити по-європейськи, виконувати закони, додержуватися загальновизнаних принципів поведінки, поважати не лише однодумців, але й опонентів.
Проте, вже тривалий час спостерігаємо протилежне. Народні депутати, високопосадовці органів виконавчої влади та прокуратури публічно, з відвертою неповагою коментують і критикують судові рішення, заявляють про їх неправосудність, хоча ці рішення не скасовані в установленому порядку. Лунають образи на адресу суддів. Особливо непокоїть, коли представники влади прямо чи опосередковано висловлюють своє позитивне ставлення до закликів фізичної розправи з суддями.
Голослівні звинувачення на адресу суддів, відверту неповагу до суду, суб’єктивну критику, часом з ознаками правового нігілізму, судових рішень дозволяють собі представники влади – це неприпустимо в цивілізованому суспільстві, й виправдань цьому немає. Чи про такий правопорядок у державі мріяв Майдан!!!!».
Дійсно все зазначене в листі має місце в нашому житті.
Але на жаль із тексту листа не видно, що планує робити сама судова влада для того, щоб захистити свій статус та свої права.
Напишуть ще черговий лист, скличуть черговий позачерговий з’їзд суддів для прийняття чергового звернення, що ще? Майже нічого.
Відповідно до статті 6 Конституції України: «Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову». Такий розподіл влади існує для системи стримувань і противаг в демократичному суспільстві між органами влади, щоб одні гілки влади не тяжіли над іншими. Але в Конституції України не вказані повноваження судової влади відносно інших гілок влади. Судова система майже не має ніяких важелів впливу на інші органи влади, а навпаки – інші органи влади мають досить відчутні впливи на судову владу. (Наприклад, суддів вперше призначає – Президент України, суддів безстроково призначає – Верховна Рада України). Таким чином судова система формується по Конституції України цілком тими органами влади, дії яких зазначені в вищенаведеному листі. Вплив цих органів на судову систему завжди буде визначальним.
Крім того, необхідно також уточнити, що мається на увазі під терміном «Судова влада» в Україні і чи є вона, і в чому конкретно виражається. По Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відповідно до частини 2 статті 1: «Судову владу реалізовують професійні судді та, у визначених законом випадках, народні засідателі і присяжні шляхом здійснення правосуддя в рамках відповідних судових процедур».
Таким чином судова влада України здійснюється тільки при розгляді конкретних справ (кримінальних, цивільних, адміністративних, господарських) в рамках процесуального законодавства України.
В будь-якій іншій формі судова влада в Україні не існує. Тобто система судів в Україні і судова влада – не є одне й те саме і судді в рамках діючого законодавства ніяких важелів впливу для відстоювання своїх законних інтересів не мають. До того ж якщо вся ця робота зводиться до написання суддями листів.
Цікаво, а як відстоюють свої інтереси судді в Європі? Можливо суддям нашої країни час навчитися захищати свої інтереси за стандартами Європи?
В будь-якому випадку очевидно одне, що – слабих ніхто не поважає, а слабку владу – вдвічі!