Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
12 лютого 2020 року відбулися спільні комітетські слухання Комітетів Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності та з питань правової політики щодо участі народу у здійсненні правосуддя через присяжних.
У відкритих спільних комітетських слуханнях взяли участь народні депутати України, керівництво Кабінету міністрів України, Міністерства юстиції України, Верховного Суду, Офісу генерального прокурора, інших правоохоронних органів, міністерств та відомств, представники судової гілки влади, адвокатури, наукових установ, міжнародних організацій, представники Програми USAID "Нове правосуддя", національних громадських організацій та засобів масової інформації.
В даному заході взяла участь керівник апарату Богуславського районного суду Київської області Шрамко Лариса.
Під час слухань обговорювалися питання реалізації конституційних засад безпосередньої участі народу при здійсненні правосуддя; порівняльний аналіз правової природи, форм і процедур організації та діяльності судів за участю представників народу при здійсненні правосуддя залежно від галузі судочинства; недоліки та проблеми функціонування сучасного інституту суду присяжних і вироблення рекомендацій щодо їх усунення.
Також на слуханнях відбулася презентація та експертне обговорення урядових законопроектів "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо удосконалення порядку формування списку присяжних (реєстр. № 2709) та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення участі присяжних у здійсненні правосуддя" (реєстр. № 2710), а також альтернативних до них законопроектів.
Даними законопроектами пропонуються наступні зміни:
- формування списку присяжних на підставі інформації, що міститься у Державному реєстрі виборців у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України;
- кримінальне провадження в суді першої інстанції щодо злочинів, за вчинення яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі, здійснюється судом присяжних у складі одного судді та семи присяжних, а за клопотанням обвинуваченого – колегіально судом у складі трьох суддів, крім випадків, передбачених частиною 12 статті 31 КПК України;
- кожна із сторін кримінального провадження мають право заявити відвід присяжним без надання мотивів;
- присяжні вирішують питання щодо винуватості чи невинуватості обвинуваченого та виносять вердикт;
- вердикт присяжних обов'язковий для головуючого і має наслідком ухвалення ним відповідного вироку.
Одночасно з цим під час дискусії присутні дійшли до спільної думки щодо необхідності початку широкої просвітницької роботи національного масштабу щодо участі народу у здійсненні правосуддя через присяжних.
Враховуючи багаторічний особистий досвід під час формування списків присяжних Богуславського районного суду, проведення просвітницької роботи серед кандидатів у присяжні та присяжних, керівник апарату суду Шрамко Л. виступала з доповіддю на тему: Пропозиції щодо порядку формування списку присяжних.
За повідомленням пресслужби Богуславського районного суду Київської області